6 Temmuz 2008 Pazar

Pinokyo nun


pinokyo diyince aklımıza gelen ilk şey nedir...burun...
sonra yalan dolan...
sonra gepetto usta....
peki ya sonra...sizin için araştırdık...

pinokyo hakkında wikipedia da yazanı aynen alıntı olarak koyuyorum...merak eden bakabilir...bana biraz saçma geldi.."http://tr.wikipedia.org/wiki/Pinokyo_(kitap)"

"Pinokyo, önce hüsnü usta tarafından sıradan bir odun olarak bulunur. Kiraz usta konuşan kütüğü bulunca çok şaşırır. Bu yüzden arakadaşı Gapetto usta kütük isteyince bu konuyu hiç düşünmeden hem ağlayan hem gülen kütüğü ona verir. Böylece asıl hikaye başlamış olur. Pinokyo türlü türlü yaramazlıklar yapar. Bir keresinde arkadaşıyla birlikte oyuncak kentine gitmiştir. Burada Perşembe günleri okul yoktur ve hafta sonu okul tatildir. Bu kentte haftanın 5 günü perşembe günüdür ve geri kalan günler hafta sonudur. Çocuklar burada ders çalışmadıkları için eşeğe dönüşmüşlerdir. Satıcı da onları satarak zengin olmuştur. Pinokyo, eşek haliyle tam ölecekken Mavi peri onu çocuğa dönüştürmüştür.

Tahtadan bir kukla olarak yaratılan Pinokyo'nun tek isteği Gepetto babasının dileği gibi gerçek bir oğlan çocuğu olmaktır. Ama bunu elde edebilmesi için egoist kişiliğinden vazgeçmesi gerekecektir. Bunun için Gepetto'nun sevgi dolu yuvasından ayrılıp dünyayı keşfetmek üzere eğitici bir yolculuğa çıkar.

Bu yolculuk sonunda Pinokyo mavi peri tarafından gerçek bir çocuğa dönüştürülür.Ve bu mavi peri ona bir sihir yapar.Her yalan söylenişiğinde pinokyonun burnu uzar.."


haa...
bunları hatırlıyormuyuz...no thanks...hüsnü usta kim? kiraz usta nedir?..eşşekli olay ne alaka?"
bana bu hikaye biraz sıkma geldi...onu da geçtim nası bir anlatım bu yaaa....sabahlara kadar düşünün bu konu üzerine....

1 yorum:

Bahadır dedi ki...

benim yazıyı okuyup giren bir arkaşım wiki deki yazıyı kaldırmış...bilginize